Astronomska skupina Fakultete za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani
Teleskop Vega

Novice

Program večera v četrtek, 14. novembra 2024 ob 18:00 uri

Raziskovanje vesolja: galaksije tisočerih oblik

dr Roberta Tripodi

Iz česa so sestavljene galaksije? Koliko jih je v vesolju? V kateri galaksiji živimo in kako je nastala? Več kot dva tisoč let so ljudje strmeli v nebo, da bi razumeli sile, ki vladajo življenju v vesolju, a neštete skrivnosti ostajajo nerešene. Predavanje bo v angleščini. Več ...

Po predavanju sledi opazovanje neba s teleskopi.

Arhiv novic


Vsenebna kamera na astronomskem observatoriju FMF

V živo

Nebo nad observatorijem, na sliki je vidno polje 150° in se obnovi vsako minuto. Webcam teleskopa ASA800 v 5m kupoli in webcam teleskopa Sky-Watcher v 3m kupoli. Pohitren video posnetek pretekle noči je dostopen tu.

Graf svetlosti in prosojnosti neba. Svelost neba nad Ljubljano je povečana zaradi svetlobnega onesnaženja. Meri se v magnitudah na kvadratno kotno sekundo. Na temnih lokacijah znaša okoli 23.0 mag/"^2. Prosojnost ali ekstinkcijski koeficient meri absorbcijo in sipanje svetlobe na prašnih delcih v atmosferi. Manjši kot je koeficient bolj čisto in prosojno je nebo. Za Ljubljano, pri jasnem vremenu, je koeficient tipično okoli 0.5. Sivo področje so oblaki.

Naroči prejemanje obvestil o prireditvah na observatoriju


Domača slika meseca

Sonce v svetlobi H-alfa s preletom letala

Slika Sonca v svetlobi H-alfa je bila posneta z barvno video kamero ZWO ASI178MC med vajami študentov PEF 4. maja 2023. Med snemanjem sekvence je bil ob 13:44:09 UT slučajno posnet prelet letala čez Sončevo ploskev.
© Astronomski observatorij, Fakulteta za matematiko in fiziko. Foto: H. Mikuž, S. Jejčič in B. Dintinjana.

Sonce v svetlobi H-alfa

Slika Sonca v svetlobi H-alfa je bila posneta med vajami študntov PEF 4. marca 2022. Pričujoči posnetek je sestavljen iz 200 posameznih slik, poravnanih in sestavljenih v eno sliko, ki smo jo še računalniško izostrili in dodali umetno barvno paleto. Na sliki se vidijo monoge podrobmnosti aktivnega Sonca. Slika je pripravljena na meritev koordinat.
© Astronomski observatorij, Fakulteta za matematiko in fiziko. Foto: Herman Mikuž in Bojan Dintinjana.

Meglica Rozeta

Meglica Rozeta (znana tudi kot NGC 2252), je veliko, okroglo področje H II blizu roba orjaškega molekularnega oblaka v Samorogu. Posneta je bila med pripravami opazovalne delavnice s teleskopom 9. februarja 2022 s 25-cm, f/5 Newton teleskopom in kamero Sbig ST-8300 M in ozkopasovnim filtrom H-alfa. Slika je stavljena iz 10 posnetkov z ekspozicijo 600 sekund.
© Astronomski observatorij, Fakulteta za matematiko in fiziko. Foto: Bojan Dintinjana.

Odprta zvezdna kopica M44

Posneto na opazovalni delavnici s teleskopom 8. aprila 2021 s 25-cm, f/5 Newton teleskopom in kamero Canon EOS 700D. Slika je stavljena iz 15 posnetkov z ekspozicijo 60 sekund pri ISO 800. Skupen čas osvetlitve 15 minut.
© Astronomski observatorij, Fakulteta za matematiko in fiziko. Foto: Herman Mikuž.

Odprta zvezdna kopica M67

Posneto 8. aprila 2021 s 25-cm, f/5 Newton teleskopom in kamero Canon EOS 700D. Slika je stavljena iz 30 posnetkov z ekspozicijo 60 sekund pri ISO 800. Skupen čas osvetlitve 30 minut.
© Astronomski observatorij, Fakulteta za matematiko in fiziko. Foto: Herman Mikuž.

Galerija domačih slik

Astronomska slika dneva

Vir: NASA. Za razlago v angleščini kliknite sliko. Na voljo je tudi različica v slovenščini.

Zadnja sprememba 05.11.2024 20:57 UTC
© Copyright 2004-2022
B.Dintinjana
Univerza v Ljubljani, F M F
Pot na Golovec 25
1000 Ljubljana, Slovenija